Plafonski ventilatori za rashlađivanje i osvetljenje
Vantilator ili klima ? Ovo pitanje se postavlja pred svaku letnju sezonu, a pristalica jednog i drugog sistema rashlađivanja ima podjednako. Svaki ima prednosti i mane, koje idu u prilog za i protiv nabavke jednog ili drugog uređaja. Plafonski ventilatori za rashlađivanje i osvetljenje mogu imati dvojaku funkciju, manje efikasniji i znatno jeftiniji, a klime su efikasnije i znatno skuplje. Ali krenimo od početka…
Plafonski ventilatori za rashlađivanje i osvetljenje
Ventilatori su već dugo u upotrebi i za rashlađivanje se koriste od 500 godine p.n.e. Upotrebljavaju mešanje i protok vazduha kao sistem za rashlađivanje prostorija. Mogu biti stoni, podni i plafonski, fiksni ili prenosni. Plafonski ventilatori za rashlađivanje i osvetljenje mogu u sebi imati i rasvetno telo, sa integrisanim LED ili sa grlima.
Prednosti ventilatora:
- Jeftiniji su za kupovinu i za održavanje, ne zahtevaju češća servisiranja i imaju duži vek trajanja
- Ne ispuštaju štetne gasove čime smanjuju emisiju ugljen-dioksida i ostalih komponenti baziranih na ugljeniku
- Lakša i brža instalacija, a samim tim i jeftinija
- Ne zadržavaju nečistoće u svojim komponentama pa ne zahtevaju redovna čišćenja i dezinfikovanja specijalnim sredstvima protiv gljivica i bakterija
Mane ventilatora:
- Ne mogu da ohlade prostoriju kao što to može klima a hladan vazduh se ne raspoređuje jednako po većem prostoru pa se u takvim slučajevima koristi više ventilatora
- Ventilatori ne mogu da rashlade jako tople prostorije ili prostorije u koje dolazi mnogo sunčeve svetlosti sa istom efikasnošću kao klima uređaj
- Elise ventilatora mogu biti opasne pa je potrebno obratiti pažnju pri pozicioniranju i kretanju
- Ventilatori ne filtriraju vazduh od nečistoća i zagađenja
- Ventilatori ne mogu da smanje vlažnost vazduha
Klima uređaji
Klima uređaju su relativno noviji izum iako se sistem koristi već duže vreme u industrijske svrhe. Willis Carrier, inžinjer elektronike je 1902 izumeo prvi električni uređaj za rashlađivanje prostorija. Ipak, popularnost klima uređaja se povećala tek u poslednjih 50tak godina. 1973 je oko 47% rezidencija imalo klima uređaj, dok ga sada ima oko 90% stambenih objekata a u nekim slučajevima i više od jednog.
Prednosti klima uređaja:
- Prvi i jedini izbor u rashlađivanju izuzetno toplih, vlažnih ili velikih prostorija
- Brzo rashlađuje vazduh
- Smanjuje vlažnost vazduha čime dodatno pomaže u snižavanju temperature
Mane klima uređaja:
- Ukoliko se ne čiste redovno, mogu da sadrže alergene i štetne mikroorganizme i gljivice koje mogu biti izuzetno štetni po zdravlje
- Klima uređaji koriste potencijalno štetne gasove u sistemu za rashlađivanje. Ovo je još izraženije kod starijih uređaja. Curenje ovog gasa je štetno po okolinu ali i za čoveka
- Klime zahtevaju redovno servisiranje
- Duže vreme montaže uređaja i obavezno montiranje na prikladnim mestima
- Mnogo skuplji inicijalni troškovi za kupovinu i montažu, ponekad i preko 20 puta
- U slučaju postavke centralne klime, moraju se izdvojiti dodatni troškovi radi planiranja i montaže rashladnih vodova i izolacije.
Zaključak
Argumenata za i protiv ima dovoljno, bitnih i manje bitnih. Dok se klima uređaji rasprostranjeno koriste u stambenim jedinicama u kojima često ima i po dve ili više jedinica, ventilatori su ponovo počeli sve više da budu u modi.
Ventilator na zdrav i prirodan način umereno rashlađuje vazduh i ne pravi veliku temperaturnu razliku između unutrašnje i spoljne temperature.
Ventilator možete ostaviti i preko noći, a ujutru se nećete probuditi ukočeni ili sa nekim drugim nelagodnim osećajem. Njegova mala potrošnja neće značajno uticati na budžet, što se ne može reći i za klima uređaje koji znatno više troše.
Jedna od bitnijih prednosti ventilatora kojima klima ne može parira jeste mogućnost da se montira spolja. Spoljni ventilatori daju efekat povetarca pa za one koji vole da budu na otvorenom, nezamenljivi su.
Pored očiglednog efekta rashlađivanja, ventilator služi i kao estetski detalj prostora i upotpunjuje izgled svakog enterijera, bilo da je to starinski, klasični ili moderni.
Pored ovoga, modeli sa predviđenom rasvetom, mogu da služe i kao pomoćno rasvetno telo.
Izbor je svakako na vama i zavisi od budžeta, stila enterijera i preferenci, pa vam nudimo da pogledate naše modele kako bi vam pomogli u donošenju odluke.