Dezinfekcioni tuneli u borbi protiv bakterija i virusa
Ako se gleda duži vremenski period, vrtoglavi napredak u svim naučnim sferama se desio tek u poslednjih nekoliko stotina godina. Pronalazak automobila se desio 1886, prvi let aviona 1903, a prvi automobil dostupan širokim masama napravljen je 1908 godine. Ovo pokazuje da smo značajniji i brži napredak ostvarili tek u poslednjih 200 do 300 godina. Napretkom dolaze i novi izazovi za koja se nalaze nova rešenja. COVID-19 pandemija je stvorila krizu na svetskom nivou pa se svakodnveno pronalaze rešenja za borbu protiv virusa i prevazilaženje krizne situacije. Dezinfekcioni tuneli su jedno takvo rešenje.
Pandemija COVID-19 virusa traje već duži period ali i pored opasnosti, život mora da se nastavi. Neke promene u navikama su neophodne a jedna je doticanje lica nedezinfikovanim rukama. Virus je takav da se može zadržati na površinama koje nisu dezinfikovane određeno vreme, ali to možemo donekle kontrolisati. Ta kontrola se, između ostalog, ogleda u dezinfekciji svih površina koje mogu biti izložene virusu.
Dezinfekcioni tunel
Dezinfekcioni tuneli su uređaji koji pomažu u dezinfekciji osobe, tj. odstranjuju ili uništavaju većinu bakterija i virusa sa površine odeće i kože.
Uređaji pod velikim pritiskom izbacuju posebnu tečnost za dezinfekciju, koja se pretvara u oblak finih kapljica koje padaju po odeći i koži.
Na ovaj način tečnost dospe do svih površina i dezinfikuje ih.
Za to su zaslužne posebne prskalice koje se otvaraju kad se dostigne odgovarajući pritisak.
Ceo mehanizam se aktivira prolaskom kroz uređaj na čijem početku su postavljeni senzori.
Dezinfekcioni tunel ima nekoliko osnovnih elemenata.
Na prednjem delu se nalazi vidljivo obaveštenje da je uređaj dezinfekcioni tunel.
Senzorski uređaj koji se nalazi na prednjoj strani uređaja, sa leve ili desne strane, slući za merenje telesne temperature i glasnog obaveštenje da li temperatura normalna ili nije. Temperatura se meri prinošenjem čela kućištu senzora. Povišena temperatura je jedan od glavnih simptoma COVID-19 virusa. U slučaju detekcije, uređaj će to prijaviti.
Unutrašnji deo prolaza je ostvetljen a osvetljenje se menja u zavisnosti od funkcije koju obavlja i od nekih statusa uređaja.
Sa zadnje strane uređaja se nalazi kabel za priključak na redovan napon od 220v kao i neke komande uređaja.
Od komandi, to mogu biti:
- Dugme za startovanje i stop uređaja
- Automatski osigurači zaptićeni vratancima sa ključem
- Sklopka za prekid dovoda napona
- Dugme (pečurka) za hitno gašenje svih funkcija uređaja
U zavisnosti od modela i od potreba, uređaj može imati samo neke ili sve komande.
Karakterisitke dezinfekcionih tunela
Dimenzije i karakteristike dezinfekcionih tunela mogu da variraju. Sve zavisi od potreba prostora u koji se postavlja ali i preferenci kupca.
Neke od standardnih karakteristika su:
- Rezervoar: 30l
- Prolazaka po litri: oko 150 prolaza
- Dimenzije otpakovanog tunela: 75x130x235 cm
- Dimenzije zapakovanog tunela: 73x130x250 cm
- Težina tunela (Bruto): 160-170 Kg
Tečnost koja se koristi za ove sisteme je specijalno kreirana da daje maksimalan učinak u suzbijanju COVID-19 virusa.
Kao i za većinu modernih uređaja, i za izradu ovog se koristi led tehnologija tj. led rasveta.
Uglavnom su to LED trake, LED neon flex i LED moduli koji služe za osvetljenje sistema i da vizuelnu signalizaciju nekih funkcija uređaja. Pošto se koristi LED rasveta na 12v, upotrebljavaju se i LED napajanja.